Menu

Błonnik dla zdrowia

Wszystko na temat błonnika i nie tylko...

Kwiaty do jedzenia

denwer455

Kwiaty jadalne

Wiele spośród otaczających Cię kwiatów, możesz z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Dlatego warto poznać kilka najpopularniejszych przykładów i zasad, o których musisz pamiętać, nim położysz kwiaty na talerzu.

1. Kwiaty zbieraj w swoim lub dobrze znanym ogródku, aby mieć pewność, że nie są nawożone, pryskane.

2. Nie używaj kwiatów, które rosną przy drogach ani tych z kwiaciarni.

3. Po zebraniu transportuj je w torbie z papieru lub lnu.

4. Kwiaty przed spożyciem myj, zwłaszcza jeśli rosną nisko ziemi.

Uwaga! Jak wszystkie pokarmy, kwiaty mogą być powodem uczuleń. Na początku zjedz ich małą ilosć. Jeśli nie masz pewności co do "jadalności" kwiatów, w ogóle ich nie jedz.

Kwiat nagietka

Płatki nagietka lekarskiego dodawaj do sałatek, zup i sosów. Możesz je też stosować do barwienia masła, twarogu, ryżu, którym nadaje piękną barwę.

Kwiat ogórecznika

Kwiat ogórecznika lekarskiego doskonale sprawdzi się w sałatkach, a także deserach. Świetne do dekoracji. Możesz je zamrażać w kostkach lodu.

Kwiat akacji

Zebrane w grona kwiaty zalej wodą, dodaj miodu, a po godzinie otrzymasz orzeźwiający napój. Świetne są także smażone w cieście.

Kwiat bratka

Kolorowe płatki to piękna i smakowita dekoracja. Możesz je dorzucić także do sałatek i sałat, jak również dosmaczyć nimi sery.

Kwiat dyni

Tak jak kwiaty cukinii, idealnie nadają się do smażenia w cieście naleśnikowym. Możesz je również nafaszerować np. mięsem i dodać do makaronu.

Kwiat nasturcji

Intensywnie wybarwione kwiaty przypominają smakiem rzeżuchę. Świetne do sałatek, jaj, serów, pasztetów, zapiekanek oraz ryżu.

Miłego dnia ;)

© Błonnik dla zdrowia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci